Kritika ndaj Meta-s pasi uli moshën minimale për të përdorur WhatsApp nga 16 në 13 vjeç

Teknologji

Kritika ndaj Meta-s pasi uli moshën minimale për të përdorur WhatsApp nga 16 në 13 vjeç

Më: 14 prill 2024 Në ora: 08:19
Foto ilustrim

Meta ka ulur moshën minimale për të përdorur platformën popullore të mesazheve WhatsApp.

Masa, e cila hyri në fuqi të enjten, ul kufirin e moshës nga 16 në 13 në Mbretërinë e Bashkuar dhe BE.

Dhe kjo masë është kritikuar nga një numër grupesh të fushatës që i kanë kërkuar kompanisë të anulojë vendimin, shkruajnë mediat e huaja.

“Smartphone Free Childhood” tha për Sky News se ishte një shembull i “një gjiganti teknologjik që vendos fitimet e aksionarëve në radhë të parë dhe sigurinë e fëmijëve në vend të dytë”.

Një zëdhënës i grupit tha: “Reduktimi i moshës së tyre të përdorimit nga 16 në 13 u dërgon një mesazh prindërve se WhatsApp është i sigurt për fëmijët, por historitë që po dëgjojmë nga komuniteti ynë i prindërve japin një pamje shumë të ndryshme”.

Meta e ka mbrojtur këtë veprim, me një zëdhënës duke thënë: “Ne u japim të gjithë përdoruesve opsione për të kontrolluar se kush mund t’i shtojë ata në grupe dhe herën e parë që merrni një mesazh nga një numër i panjohur, ne ju japim mundësinë për të bllokuar dhe raportuar llogarinë”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat