Microsoft më në fund po shton opsionin e ri të verifikimit për llogaritë

Teknologji

Microsoft më në fund po shton opsionin e ri të verifikimit për llogaritë

Më: 5 maj 2024 Në ora: 14:30
Foto ilustrim

Microsoft po feston Ditën Botërore të Fjalëkalimeve duke dashur t’i heqë qafe ato. Kompania më në fund ofron mbështetje për llogaritë e përdoruesve të Microsoft.

Pasi të vendoset nga përdoruesi, çelësi i kalimit i lejon ata të identifikohen në llogarinë e tyre të Microsoft duke përdorur veçoritë e fytyrës, gjurmën e gishtit ose kodin PIN. Veçoria, përveç Windows, funksionon edhe në platformat mobile dhe desktop të Apple dhe Google.

Çelësat e qasjes janë një mënyrë më e lehtë dhe më e sigurt për të hyrë në një llogari përdoruesi. Për këtë, ata përdorin të ashtuquajturin çift çelësash kriptografikë për të siguruar që vetëm një përdorues specifik e merr atë.

Gjysma e çiftit ruhet në pajisjen lokale të përdoruesit, ndërsa gjysma tjetër mbetet në aplikacion ose ueb-faqe. Kërkimi i të dy çelësave funksionon si një mbrojtje kundër rrjedhjeve të fjalëkalimeve ose sulmeve të phishing.

Mbështetja e çelësit të qasjes të Microsoft është tani e disponueshme për aplikacionet dhe ueb-faqet e desktopit të kompanisë, duke përfshirë Microsoft 365 (Office) dhe Copilot AI.

Përveç Apple, Google dhe tani Microsoft, verifikimi i fjalëkalimit është zbatuar edhe nga Amazon, 1Password, Dashlane, Docusign, eBay, PayPal dhe WhatsApp. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat