Kamera më e madhe astronomike do të vendoset në Kili

Teknologji

Kamera më e madhe astronomike do të vendoset në Kili

Më: 6 qershor 2024 Në ora: 07:27
Foto ilustrim

Me një rezolucion mbi 3.2 gigapiksel, një peshë prej gati tre tonësh dhe me ambicie për të kryer kërkime me dekada, kamera digjitale më e madhe ndonjëherë, e krijuar për qëllime astronomike, është gati për t’u instaluar në veri të Kilit.

Pjesët e nevojshme për të montuar observatorin Vera C. Rubin, si teleskopi dhe vetë kamera, udhëtuan me disa automjete drejt majës së Cerro Pachon në rajonin Coquimbo, në skajin e shkretëtirës Atacama.

Stuart Corder, drejtues shkencor i shoqatës universitare AURA dhe zëvendësdrejtor i qendrës NOIRLab që do të menaxhojë observatorin, shprehu shpresën se gjithçka do të jetë gati për instalim në fund të këtij viti, shkruan jp.

Në faqen zyrtare thuhet se Observatori Rubin është një sistem kompleks, i integruar me një teleskop me diametër tetë metra, kamera dhe përpunim automatik të të dhënave.

Ai do të regjistrojë afërsisht 20 terabajt të dhëna në ditë dhe një studim 10-vjeçar do të prodhojë një katalog të dhënash prej 15 petabajt.

Qëllimi i hulumtimit është të kuptojë lëndën e errët të universit, si dhe rrezikun e një asteroidi që godet Tokën, një yll ose një planet pranë Diellit.

AURA është një konsorcium prej 47 institucioneve amerikane dhe tre partnerëve ndërkombëtarë që menaxhon observatorët astronomikë për Fondacionin Kombëtar të Shkencës dhe NASA-n.

Kili pret investime të shumta astronomike falë qiellit të pastër të shkretëtirës Atacama, më e thata në botë. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat