Japonia po lufton me tkurrjen e popullsisë, vendi ka krijuar një aplikacion takimesh

Teknologji

Japonia po lufton me tkurrjen e popullsisë, vendi ka krijuar një aplikacion takimesh

Më: 8 qershor 2024 Në ora: 11:48
Foto ilustrim

Një nga vendet që ka problemet më të mëdha në botë me natalitetin është Japonia dhe qeveria e këtij vendi ka vendosur të përpiqet të rrisë numrin e lindjeve në mënyrë moderne.

Në vitin 2023, në këtë vend kanë lindur 727,277 foshnja. Sipas vlerësimeve të ekspertëve, ky numër nuk është i mjaftueshëm për të mbështetur popullsinë e Japonisë, e cila aktualisht numëron pak më shumë se 121 milionë njerëz.

Për t’u marrë me këtë problem, autoritetet shtetërore vendosën për një zgjidhje moderne – një aplikacion takimesh të sponsorizuar nga vetë shteti.

Për momentin, do të testohet vetëm në kryeqytetin, Tokio, dhe koncepti është i thjeshtë. Qytetarëve do t’u duhet vetëm të vërtetojnë se nuk janë të martuar, janë mbi 18 vjeç dhe jetojnë e punojnë në Tokio.

Përveç kësaj, ata do të bëjnë një test që duhet të shprehë vlerat që përfaqësojnë dhe aplikacioni do të përdorte teknologjinë për të provuar të lidhte njerëz me botëkuptime të ngjashme.

Vlen të theksohet se Japonia ka një problem të veçantë me rënien e popullsisë për shkak të tendencës historike të mos pranimit të një numri të madh emigrantësh, ndryshe nga vendet perëndimore për të cilat emigracioni ishte zgjidhja konceptuale e kësaj situate. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat