​Zbulohen kufjet elektrike kundër depresionit

Teknologji

​Zbulohen kufjet elektrike kundër depresionit

Më: 9 qershor 2024 Në ora: 16:57
Foto ilustrim

Një provë e kryer nga Northamptonshire NHS Foundations Trust zbuloi se kufjet që stimulojnë trurin mund të trajtojnë simptomat e depresionit.

Kufjet elektrike për trajtimin e depresionit janë rekomanduar si një trajtim më i përhapur për depresionin pas një prove të suksesshme të NHS. Por ende nuk dihet se cilat janë përfitimet afatgjata të pajisjes.

Një provë e NHS ka gjetur se këto kufje elektrike inovative për trajtimin e depresionit janë një mënyrë efektive për të reduktuar simptomat dhe ka rekomanduar përdorimin e tyre më të gjerë brenda shërbimit shëndetësor.

Kufjet nga Flow Neuroscience iu dhanë pacientëve me depresion nga mjeku i tyre i përgjithshëm për t'i bartur ato për 30 minuta në ditë për një periudhë prej gjashtë javësh, si një mënyrë jo invazive për të menaxhuar gjendjen.

Studimi zbuloi se ishte një "trajtim efektiv i depresionit", duke përdorur një teknikë të stimulimit të trurit të njohur si stimulimi i rrymës direkte transkraniale, ose tDCS.

Pajisja jep një rrymë të dobët elektrike të drejtpërdrejtë në pjesën e përparme të trurit, për të stimuluar zonat përgjegjëse për shprehjen emocionale.

Hulumtimi zbuloi se mbi 58% e njerëzve panë përmirësime brenda gjashtë javësh dhe një në tre tashmë ishte pa simptoma të depresionit.

Flow Neuroscience thotë se është "trajtimi i parë dhe i vetëm i aprovuar në mënyrë mjekësore në shtëpi për depresionin" dhe mund të përdoret së bashku me terapi të tjera si terapitë e të folurit ose ilaçet.

Ai u testua te pacientët nga Northamptonshire NHS Foundations Trust, por gjithashtu mund të blihet privatisht. Një nga pacientët është James Maynard, i cili ka luftuar me depresionin përpara se të përdorte kufjet.

Një nga drejtuesit e provave të NHS, Azhar Zafar, tha për Sky News se pacientët raportojnë se kanë nevojë të përdorin më pak ilaçe si rezultat i pajisjes.

"Kjo metodë trajtimi është një trajtim shtesë," ka thënë ai.

Megjithatë, ende nuk dihet se cilat janë përfitimet afatgjata të pajisjes në depresionin e gjashtë javëve të fundit.

Anita Raja tha për Sky News se "kur bëhet fjalë për shëndetin mendor, një nga gjërat më të rëndësishme është të kuptosh a mund të kthehet pacienti në gjendjen e mëparshme pasi trajtimi të ndalet".

Ajo thotë se kjo pajisje është premtuese, por ajo dëshiron të dijë "çfarë ndodh kur pacienti ndalon përdorimin e pajisjes - a bie sërish në depresion?"

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat