Policia e Tetovës paralajmëron bujqit: Kujdes me zjarret

Tetova

Policia e Tetovës paralajmëron bujqit: Kujdes me zjarret

Më: 27 shkurt 2023 Në ora: 13:11
Foto arkiv

Bujqit në rajonin e gjerë të Pollogut janë duke shfrytëzuar maksimalisht motin me diell dhe të thatë dhe tashmë kanë filluar përgatitjet e para për mbjelljet e ardhshme pranverore, prandaj këto ditë ka një aktivitet të shtuar në fushat ku po pastrohen intensivisht mbeturinat.

Në të njëjtën kohë, individët po djegin përsëri kashtë dhe bimësi të thatë barë, shkurre, dhe më pas largohen nga pronat e tyre dhe zjarret i lënë jashtë kontrollit.

“Nga këtu, Sektori i Punëve të Brendshme Tetovë edhe një herë apelon fermerët, por edhe të gjithë qytetarët e tjerë që të kenë kujdes të madh nëse lëvizin apo punojnë në terren dhe sidomos të mos ndezin zjarre, të cilat mund të përhapen shpejt, kryesisht nëse moti është i me erë, siç ishte në të vërtetë fundjavën e kaluar”.

“Për arsye se, në të kundërtën, ata që shkaktojnë zjarr në këtë mënyrë do të përballen me sanksione të rrepta ligjore, pra me parashtresa përkatëse dhe me dënime të mundshme me burg nga 6 muaj deri në 8 vjet, në varësi të llojit të zjarrit dhe rrethanave, si dhe pasojave të tjera. Sektori i Punëve të Brendshme Tetovë ndërmerr masa të koordinuara parandaluese dhe të tjera, për të evidentuar me kohë shkaqet e mundshme të zjarreve, ndërsa në periudhën e ardhshme do të përforcohen aktivitetet e planifikuara kontrolluese në hapësirën më të gjerë”, thonë nga SPB Tetovë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat