WOW, Shqipëria është goxha moderne dhe perëndimore!

Turizëm

WOW, Shqipëria është goxha moderne dhe perëndimore!

Nga: Martin Lewicki/Sherif Ramabaja Më: 19 janar 2021 Në ora: 19:16
Ksamil është një destinacion turistik, por ka ruajtur hijeshinë e tij

Në turneun e tij botëror autori ynë ndalet në Shqipëri. Vendi i vogël në Ballkan vuan nga mungesa e turistëve në kohë pandemie. Baret dhe pub-et janë ende plot deri në orën e ndalesës - me vendasit.

As Shqipëria nuk e kishte lehtë në turneun tim botëror. Pas vendit të kartolinave të Malit të Zi, tashmë ishte e qartë për mua pak pasi mbërrita në qytetin kufitar të Shkodrës, që Shqipëria kishte një hijeshi disi më të ashpër. Kryeqyteti malazes Podgorica dhe Shkodra janë më pak se dy orë larg me makinë.

Në vendkalimin kufitar për në Shqipëri, disa doganierë vështrojnë me kureshtje në minibusin, në të cilin unë jam pasagjeri i vetëm. Edhe pse jemi në kohërat e Koronës, ata nuk janë të interesuar për shëndetin tim, por për gjendjen time financiare.

Ata duan të dinë nëse kam para me vete. "Rreth 50 euro", përgjigjem. Edhe përmes maskave të tyre, unë mund të shoh buzëqeshjen e tyre të gjerë: "Jo, dua të them më shumë se 10,000 euro", specifikon një nga doganierët. Të argëtuar nga informacioni im modest, ata më lejuan të kaloj kufirin.

Shqipëria thuhet se ka numrin më të lartë të Mercedesit në botë

Kur mbërrini në Shkodër, gjëja e parë që vëreni është se ekziston një magjepsje për makinat gjermane me yllin në Shqipëri. Edhe në Gjermani , numri i automjeteve nga Stuttgarti nuk është aq i lartë sa këtu.

Përshtypja ime më vonë, vazhdon në të gjithë vendin. Edhe nëse shumica e bartësve të yjeve kanë dhjetë, 20 ose edhe më shumë vjet nën rripin e tyre, ata padyshim që janë ende të përshtatshëm si simbole statusi. Ndonjëherë ju madje dëgjoni se Shqipëria ka numrin më të lartë në botë të Mercedesit.

Duke folur për makinat: pas përvojës së mirë në Mal të Zi, unë gjithashtu mendova të marr me qira një makinë në Shqipëri. Por ndjenja ime e stomakut fliste kundër saj.

Shumë fatkeqësi trafiku, të cilat përkujtohen me lule dhe foto buzë rrugës, dëshmojnë për sjelljen e rrezikshme të vozitjes së shqiptarëve. Dhe kontrollet e shumta policore në rrugë nuk janë veçanërisht tërheqëse. Kështu që vendosa kundër kësaj.

TRASHËGIMIA KULTURORE, MALET ME MBETURINA DHE NATYRA E EGËR

Kështu që unë marr një autobus nga Shkodra për në kryeqytetin Tiranë. Kur arrita në qendër të qytetit, unë mbeta i habitur: Wow, mjaft moderne dhe perëndimore thash këtu. Pasi të keni kaluar vendet punishte të ndërtimit dhe kaosin në periferi, qendra e qytetit të Tiranës ju fton të shëtisni.

Edhe në kushte pandemie, njerëzit duan të qëndrojnë rrugëve këtu, veçanërisht pasi restorantet, baret dhe dyqanet janë të hapura. Sidoqoftë, një orëndalese në të gjithë vendin do të zbatohet nga ora 22:00.

Njerëzit u janë përshtatur kushteve dhe i përdorin orët para ndalesës edhe më intensivisht. Ditët e ngrohta me diell shijohen më së miri në Parkun e Madh të Tiranës, i cili mund të arrihet lehtësisht në këmbë nga qendra e qytetit. Ka një pamje të bukur të liqenit artificial dhe vargmaleve në distancë që janë krijuar nga natyra. Një vend ideal për të bërë sporte.

Restorante të mbushura plot në Tiranë, hotele bosh në Sarandë

Nga këtu mund të arrini në rrethin e modës Blloku në vetëm disa minuta, ku ka restorante dhe bare të panumërta. Edhe nëse jeta e natës aktualisht është e suprimuar, ka akoma vende të shkëlqyera për të ngrënë dhe për të pirë.

Vetëm pas perëndimit të diellit, baret lulëzojnë  për mysafirët me muzikë të lartë. Rreth orës 20:00, pothuajse çdo restorant në rrugën Mustafa Matohiti është plot. Shumica e tyre marrin rrugën për në shtëpi rreth orës 9:30.

Shqipëria është një nga destinacionet më të lira të udhëtimit në Evropë. Çmimet në restorante, bare dhe akomodime janë shpesh vetëm gjysma e lartë e shumës së Gjermanisë. Edhe pse ky është një lajm i mirë për kursimtarët, fatkeqësisht ka gjithashtu efekte negative për vendin .

Kur arrita në qytetin bregdetar të Sarandës plot pritje, mezi u besoj syve: njëri hotel ndjek tjetrin. Një shëtitje një orëshe përgjatë bregdetit më paraqet një monotoni të pafund të hoteleve bosh dhe apartamenteve të pushimeve. Përveç kësaj, e gjithë shëtitorja e plazhit tani do të rivendoset në muajt e dimrit, gjë që e bën vendin një dështim për mua.

Nga brigjet në Gjirokastër dhe Berat

Për fat të mirë, qyteti i vogël i Ksamilit është vetëm 15 -minuta me autobus  larg. Edhe pse e gjithë industria e turizmit është këtu, ka metur ende diçka nga bukuria.

Kjo bukuri është kryesisht për shkak të vendndodhjes gjeografike me ishuj të vegjël direkt para bregdetit, disa prej të cilave mund të arrihen thjesht duke lundruar nëpër ujë. Dhe rreth një kilometër më tej, Korfuzi ngrihet në mënyrë mbresëlënëse nga Deti Jon. Megjithatë, më e mira është cilësia e ujit: një ëndërr e kristaltë bregdetare.

Por Shqipëria nuk është vetëm një bregdet . Magjia e saj e vërtetë dhe kultura e banorëve të saj janë shumë më të dukshme në brendësi. Ngjarja ime personale është Gjirokastra. Qyteti i kalasë ka arritur të ruajë një dhunti autentike pavarësisht turizmit masiv, duke kombinuar traditën dhe modernitetin.

Një pamje e ngjashme tërheqëse zbulohet në Berat, me ndërtesat nga periudha osmane dhe fortesën e njohur si "qyteti i një mijë dritareve". Po të mos ishte dimri, do të eksploroja rajonin malor të Shqipërisë. Por kështu e përfundova aventurën time ballkanike në Tiranë dhe vazhdoj : nëse gjërat shkojnë mirë, në një kontinent tjetër.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat