​Nga “Park natyror”, Vjosa së shpejti në mbrojtje si “Park Kombëtar”

Turizëm

​Nga “Park natyror”, Vjosa së shpejti në mbrojtje si “Park Kombëtar”

Më: 7 gusht 2022 Në ora: 20:34
Lumi i Vjosës

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka publikuar sonte pamje mbresëlënëse të luginës së Vjosës në rubrikën “Beatiful Albania”.

“Vjosa, sot e mbrojtur si “Park Natyror” së shpejti në mbrojtje si “Park Kombëtar””, shkruan Rama në rrjetet sociale.

Më 13 qershor u nënshkrua Memorandumi i Mirëkuptimit ndërmjet Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit dhe organizatës amerikane “Patagonia” për nisjen e punës së përbashkët për ta shpallur Vjosën “Park Kombëtar”.

Për shkak se lumi Vjosa dhe lugina e tij është një park shumë kompleks, është marrë një ekspertizë ndërkombëtare përveç asaj të brendshme, që të gjitha procedurat e shpalljes të Vjosës “Park Kombëtar”, të jenë me standardet më të larta ndërkombëtare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat