Çorbë me spinaq

Ushqime

Çorbë me spinaq

Më: 1 mars 2021 Në ora: 16:28
Foto ilustrim

PËRBËRËSIT:

1 qepë e vogël,

1/4 kg spinaq,

1 karotë e kaluar në rende,

 hithra,

1 lugë ermik ose miell misri,

 disa fije majdanozi,

kripë,

vegetë,

piper,

 specall,

2-3 thelpinj hudre,

2 lugë vaj.

Në ujë të njelmët me yndyrë hidhen qepa, karota dhe pasi të zbuten pak, shtohen spinaqi dhe hithrat e bluara në mikser dhe zihen 15 minuta. Shtohet ermiku i ulur në ujë të ftohtë dhe vazhdon zierja edhe 8 minuta. Çorbës së gatshme i shtohen kripë, piper, specall dhe majdanoz i grirë hollë. Shërbehet e nxehtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat