Ëmbëlsirë pa sheqer

Ushqime

Ëmbëlsirë pa sheqer

Më: 20 korrik 2021 Në ora: 15:55
Foto ilustrim

Përbërësit:
240 gr miell bajamesh
30 gr gjalp të shkrirë
një majë luge kafeje kripë
80 gr sheqer kokosi
një vezë
10 ml ekstrakt vanilje

Përgatitja:
Të gjithë përbërësit i bashkojmë në një enë për t’i punuar më pas me paisje elektrike por edhe me dorë.

Formojmë një masë homogjene brumi jo të fortë, e mbështjellim me qese kuzhine dhe e lëmë të pushojë për të paktën një orë.

Formën që duam t’i japim për t’a pjekur ose mbushje, nëse duam të përdorim, e keni ju në dorë, sipas dëshirës. I mjaftojnë 20 minuta pjekje në furrën e parangrohur në 180 gradë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat