Këto ushqime nuk duhen mbajtur në frigorifer

Ushqime

Këto ushqime nuk duhen mbajtur në frigorifer

Më: 5 shtator 2021 Në ora: 14:45
Foto ilustrim

Frigoriferi është mënyra më e mirë për të ruajtur ushqimin. Por a mund të ruhen të gjitha ushqimet në frigorifer? Në kundërshtim me besimin popullor, ka shumë ushqime që nuk duhet të ngrihen kurrë në frigorifer, ose sepse humbin shijen dhe aromën, ose sepse në shumë raste ato prishen më shpejt për shkak të shtrydhjes në frigorifer. Këtu janë disa ushqime që nuk duhet t’i mbani në frigorifer:

Domate

Ata humbasin strukturën, shijen dhe aromën e tyre. Shija aromatike, tokësore e domateve është rezultat i një reaksioni enzimë që prodhon komponime aromatike sulfite. Klima e ftohtë e frigoriferit pengon veprimin e këtyre enzimave me rezultatin që domatet gradualisht humbasin shijen e tyre.

Mjaltë

Mjalti do të kristalizohet dhe trashet më shpejt në frigorifer. Ruani në temperaturën e dhomës.

Hudhër

Hudhra do të mbijë dhe do të rritet myku në frigorifer.

Kafe

Nëse nuk doni që kafja juaj të humbasë të gjithë aromën e saj të fortë dhe të thithë aromat nga përmbajtja e frigoriferit, lini atë jashtë.

Bukë

Buka bëhet e thatë dhe e fortë në frigorifer. Mbajeni në frigorifer ose jashtë frigoriferit të mbështjellë në një qese letre dhe një peshqir.

Salcat

Salcat që keni bërë mund të qëndrojnë në dollapin tuaj deri në 3 vjet. Ato nuk kanë nevojë për frigorifer.

Qepë

Qepët bëhen të mykura dhe bëhen me tul kur ftohen.

Erëza

Borziloku dhe erëzat e tjera të freskëta do të thahen dhe thithin aroma të tjera nëse ftohen në frigorifer.

Pjepër

Pjepri humbet të gjithë antioksidantët e tij në frigorifer.

Patate

Patatet në frigorifer humbasin shijen e tyre dhe bëhen të thata.

Pije të forta

Ruani pije të larta në alkool në temperaturën e dhomës.

Vaj ulliri

Vajin e ullirit duhet ta ruani në një vend të freskët dhe të errët, por jo në frigorifer ku do të trashet dhe do të kthehet në një substancë gjysmë të lëngshme me gjalpë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat