Tortë Nutella

Ushqime

Tortë Nutella

Më: 5 tetor 2021 Në ora: 16:56
Foto ilustrim

Kjo tortë Nutella të lë pa fjalë nga shija e mrekullueshme që ka, përgatitet shpejt dhe me pak përbërës. Fare lehtë mund ti befasoni mysafirët tuaj me një ëmbëlsirë të tillë.

Përbërësit për tortë Nutella:

4 vezë

200gr sheqer

1 sheqer vanilje

225ml vaj

250ml qumësht

300gr miell

1 pluhur pjekje (pecivë)

3 lugë gjelle kakao

100ml qumësht i ftohtë

Përbërësit për kremin:

500ml ajkë

2 lugë gjelle forcues kremi

500gr mascarpone

6 lugë gjelle Nutella

Për dekorim sipër:

200gr çokollatë

100ml qumësht i vluar

Përgatitja:

Fillimisht në një enë kuzhine shtojmë 4 vezë, 200gr sheqer, 1 sheqer vanilje dhe i përziejmë mirë me mikser për disa minuta. Më pas tek masa shtojmë 225ml vaj, 250ml qumësht dhe e përziejmë përsëri masën me mikser./ pergatit.com

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat