Tortë ÇOKO-NES

Ushqime

Tortë ÇOKO-NES

Më: 25 tetor 2021 Në ora: 11:34
Foto ilustrim

Përbërësit

3 vezë
3 luge sheqer
3 luge miell
1 luge kakao
1 pluhur për pjekje
6 luge arra të bluara
2 luge qumësht
5 luge rum
2 të bardha të vesë
1 luge sheqer
KREMI:
700 ml qumësht
2 pudinga vanilje
120 gr sheqer
2 te te verdha te vezes
3 luge nesskafe
150 gr margarinë
GLAZURA:
200 gr çokollatë për zierje
400 ml ajkë e ëmbël

Hapat

1
Ndajme te bardhat nga te verdhat e vezeve.

2
Te verdhat e vezeve e perziejm me 3 luge sheqer,

3
Perzijme miellin me kakaon,pluhurin per pjekje dhe arrat e bluara.

4
Shtojme masen me te verdhat e vezeve.

5
Perzijme te bardhat e vezeve 3+2 me nje luge sheqer derisa te behet nje shkume e forte.

6
Shtojm edhe shkume nga te bardhat ne masen me miellin dhe te verdhat e vezev.

7
Perzijme te gjitha bashke me luge derisa te homogjenizohet masa.

8
Pjekim ne kallep te lyer dhe mbuluar me leter per pjekje ne temp. 180 grade per 40 minuta.

9
Pandispanjen e pjekur e njomim ne 2 luge qumesht te perzier me 7 luge rum.

10
Ndajme 200 ml qumesht te ftohet kurse pjesen tjeter te qumeshtit e veme te vloje me sheqerin.

11
Ne qumeshtin e ftohet tretim pluhurin e pudinges,shtojme dy te verdhat e vezes te tundura me pare.

12
Ne qumeshtin qe vlon shtojme pluhurin e neskafes dhe me pas pudingat e tretura dhe perziejm derisa te trashet kremi.

13
Kremin e pudniges e largojmenga zjjarri dhe leme te ftohet duke perzier kohe pas kohe qe mos te formoje shtrse persiper.

14
Ne kremin e vaket shtojme pak nga pak margarinen e tundur dhe ne fund perzijme mire.

15
Kremin e pergaditur e lyejm pandispanjen e ftohur.

16
Me pas qesim glazuren me cokollaten e shkrire dhe ajken e embel(ngrohim ajken derisa te MOS vloje dhe ne te shtojme cokollaten e coptuar dhe perziejme derisa te shkrihet cokollata)

17
Embelsiren e leme te ftohet dhe servojme sipas deshires.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat