Ky është ushqimi më i mirë për reduktimin e yndyrës në bark

Ushqime

Ky është ushqimi më i mirë për reduktimin e yndyrës në bark

Më: 23 nëntor 2021 Në ora: 14:12
Foto ilustrim

Yndyra e trupit nuk është domosdoshmërisht e keqe. Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, yndyra e trupit jo vetëm që ndihmon në mbajtjen e trupit tuaj të ngrohtë, por është gjithashtu thelbësore për përthithjen e lëndëve ushqyese dhe prodhimin e hormoneve të rëndësishme. Megjithatë, ekziston një lloj yndyre që është e dëmshme për shëndetin tuaj dhe që është viscerale.

Yndyra viscerale është një lloj yndyre trupore që ruhet në zgavrën e barkut dhe mbështillet rreth organeve të brendshme, mëlçisë, stomakut dhe zorrëve. Edhe pse yndyra viscerale nuk është e dukshme, është lloji i yndyrës që mund të ndikojë negativisht në shëndet, duke rritur presionin e gjakut dhe rrezikun e disa sëmundjeve (p.sh. sëmundjet e zemrës, goditjet në tru, diabeti, rezistencën ndaj insulinës).

Një mënyrë për të reduktuar yndyrën e barkut është të bëni disa rregullime dietike. Dhe një nga ushqimet më të mira që mund të hani është kosi. Hulumtimet kanë treguar se ushqimet e pasura me proteina, kalcium dhe vitaminë D mund të lidhen me më pak yndyrë viscerale. Prandaj, kosi është ushqimi kryesor që duhet të shtoni në dietën tuaj nëse dëshironi të reduktoni yndyrën e barkut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat