Ëmbëlsirë me kumbulla

Ushqime

Ëmbëlsirë me kumbulla

Më: 5 dhjetor 2021 Në ora: 12:48
Foto ilustrim

Kumbullat janë fruti i stinës së vjeshtës, ndaj mund t’i përfshini në të gjitha recetat e ëmbëslirave.

1 kg kumbulla I pastrojmë I heqim bërthamën I vendosim në tepsi me dimension 24, të prera në dyshë,i vendosim dy lugë sheqer të kaftë I pjekim në furrë 200 grad për 20 minuta, pasi heqim nga furra vazhdojme me pregaditjen e brumit.

Pregaditja e brumit:

3 vezë të frekëta

11 lugë të mëdha sheqer  

11 lugë të mëdha vaj luledielli

11 lugë  të mëdha qumshtë

14 lugë të mëdha miell

1 qese pluhur për pjekurina

1 luge e vogël aromë vanile ose 1 vanile në qese.

Të gjithë përbërësit përzihen me tel të dorës, dhe vendosen mbi kumbulla, pjekën në temperaturë 180grad 25-30 minuta.

Pasi të pjekët e ktheni në nje enë të pastër, kumbullave mund të ju shtohet edhe kanellë sipas dëshirës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat