Nëse vëreni këtë ndryshim në vezë hidheni menjëherë

Ushqime

Nëse vëreni këtë ndryshim në vezë hidheni menjëherë

Më: 26 dhjetor 2021 Në ora: 14:22
Foto ilustrim

Vezët janë ushqimi që konsumohet më së shpeshti në mëngjes ose në darkë dhe sigurisht janë ndër ushqimet më të preferuara nga shumë njërëz.

Disa besojnë se vezët janë ushqimi ideal për parandalimin e disa sëmundjeve, sepse ato forcojën sistemin imunitar që lufton viruset dhe infeksionet.

Nëse e bardha e vezës merr nuancë rozë, duhet t’i hidhni ato.

Ndryshimi i ngjyrës, sado delikat të jetë, mund të tregojë se është një ushqim i prishur i shkaktuar nga bakteri Pseudomonas.

Sipas departamentit amerikan të bujqësisë, kjo lloj bakterie mund të shkaktojë helmim.

“Ky bakter krijon pigment në të bardhën e vezës, ndaj nëse vëreni se e bardha e vezës nuk ka një ngjyrë që e njihni, hidheni”, këshillojnë ekspertët e Qendrës së Sigurisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat