6 lloje ushqimesh që duhet t’i shmangni para se të shkoni në shtrat

Ushqime

6 lloje ushqimesh që duhet t’i shmangni para se të shkoni në shtrat

Më: 24 maj 2022 Në ora: 14:00
Foto ilustrim

Gjumi është shumë i rëndësishëm për jetën tonë. Një faktor bazë në prishjen e tij, luan edhe mënyra se si ne ushqehemi para se të biem të flemë.

6 lloje ushqimesh që duhet t’i shmangni para se të shkoni në shtrat

Alkooli

Alkooli ndoshta ju ndihmon të bini në gjumë, por ai ndërpret ciklin natyral të gjumit më vonë gjatë natës. Kjo mund të zvogëlojë sasinë e gjumit restaurues REM që merrni.

Ushqime të rënda

Vaktet që duket se rëndojnë në stomakun tuaj kërkojnë më shumë kohë për t’u tretur. Ushqimet me yndyrë, djathë dhe të skuqur mund të çojnë në dispepsi dhe t’ju mbajnë zgjuar gjatë natës.

Ushqimet me përmbajtje të lartë uji

Ngritja për të shkuar në tualet mund të prishë vërtet pushimin tuaj. Sigurisht, të pish shumë ujë është një pjesë e rëndësishme e të qëndruarit të shëndetshëm, por ju dëshironi të shmangni mbushjen e fshikëzës në mes të natës.

Ushqimet me kafeinë të fshehur

Shumë ushqime kanë kafeinë, edhe kur nuk mund ta prisni. Ato e bëjnë më të vështirë rrëshqitjen në fazat më të thella të gjumit dhe zvogëlojnë sasinë e gjumit REM që do të merrni normalisht.

Ushqime të pasura me tiraminë

Për të rritur cilësinë e gjumit, specialistët rekomandojnë të hiqni dorë nga ushqimet që kanë një sasi të lartë tiramine më vonë gjatë ditës. Ky aminoacid bën që truri të lëshojë një stimulues natyral që lehtëson aktivitetin e trurit.

Ushqimet pikante

Kushdo me urth e di se pjatat pikante mund të çojnë në probleme gjatë natës. Epo, ka një arsye tjetër për t’i shmangur ato. Natyrisht, temperatura e trupit tuaj duhet të ulet për të lehtësuar gjumin, megjithatë specat djegës mund të rrisin temperaturën e trupit tuaj.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat