Njerëzit mund të jenë ngrënës më të zgjuar sesa mendohej, thotë studimi

Ushqime

Njerëzit mund të jenë ngrënës më të zgjuar sesa mendohej, thotë studimi

Më: 13 qershor 2022 Në ora: 18:03
Foto ilustrim

Njerëzit mund të jenë ngrënës më të zgjuar sesa mendohej më parë, pasi një studim i ri zbulon se ata zgjedhin porcionet e duhura të ushqimeve me kalori të lartë.

Hulumtimet kanë zbuluar se njerëzit moderojnë sasinë e vakteve të pasura me energji që konsumojnë.

Gjetjet, të udhëhequra nga Universiteti i Bristolit, rishikojnë besimin e mbajtur prej kohësh se njerëzit janë të prirur të hanë të njëjtën sasi ushqimi pavarësisht nëse është i pasur apo i varfër me energji.

Ky studim tregon një shkallë të inteligjencës ushqyese ku njerëzit arrijnë të rregullojnë sasinë që konsumojnë nga opsionet me densitet të lartë të energjisë, shkruan The Independent.

Studimi konsiderohet veçanërisht i rëndësishëm pasi sfidon një pikëpamje të përbashkët midis shkencëtarëve se njerëzit kanë tendencën të hanë ushqime me kalori të lartë.

Kjo ide buron nga studimet e mëparshme të cilat manipuluan përmbajtjen e energjisë së ushqimeve ose vakteve për të krijuar versione me energji të ulët dhe të lartë.

Autorja kryesore Annika Flynn, një studiuese e doktoraturës në të ushqyerit dhe sjelljen në Universitetin e Bristolit se për vite me radhë kanë besuar se njerëzit hanë ushqime të pasura me energji pa mend.

“Në mënyrë të jashtëzakonshme, ky studim tregon një shkallë të inteligjencës ushqyese, ku njerëzit arrijnë të rregullojnë sasinë që konsumojnë nga opsionet me densitet të lartë të energjisë”, u shpreh ajo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat