Dhjetë ushqime që forcojnë kockat dhe muskujt tuaj

Ushqime

Dhjetë ushqime që forcojnë kockat dhe muskujt tuaj

Më: 27 dhjetor 2022 Në ora: 19:31
Foto ilustrim

Për të qenë në formë dhe për të forcuar kockat dhe muskujt, përveç aktivitetit të rregullt fizik, rëndësi ka edhe ushqimi. Disa ushqime mund të jenë veçanërisht të dobishme për ju në këtë proces.

Edhe pse kalciumi dhe vitamina D mund të merren në suplemente, megjithatë është më mirë t'i merrni ato përmes dietës natyrale. Kur bëhet fjalë për forcimin e kockave, këto janë ushqimet që duhet të hani më shpesh:

Kosi – Është i pasuruar me vitaminë D dhe kalcium, i cili dihet se mbron nga osteoporoza.

Qumështi – Ushqimi bazë në dietën e fëmijëve, të cilin shumë të rritur harrojnë ta pinë. Një gotë qumësht i skremuar përmban 30 për qind të dozës së rekomanduar ditore të kalciumit. Blini qumësht të pasuruar me vitaminë D dhe do të merrni edhe më shumë përfitime.

Salmoni dhe toni – Jo vetëm që janë të mirë për zemrën, por edhe për kockat. Ato përmbajnë gjithashtu sasi të mëdha të vitaminës D.

Spinaqi – Përveç magnezit dhe vitaminës D, përmban vitaminë K, e cila parandalon frakturat dhe rrit densitetin e kockave.

Lëng portokalli – Hulumtimet e kryera në Amerikë kanë treguar se ky lëng mbron edhe kockat por edhe qumështin. Është gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës C.

Ushtrimi në palestër është ideal për ndërtimin e muskujve dhe qëndrueshmërinë, por nëse nuk hani mirë, mundi nuk do të shpërblehet. Ashtu si kockat tuaja kanë nevojë për vitaminë D dhe kalcium, muskujt tuaj kanë nevojë për proteina për të qëndruar të fortë dhe të shëndetshëm.

Burimet më të mira të proteinave janë:

Mish pa dhjamë, pra mish që përmban një sasi të vogël yndyre. Këtu përfshihet mishi i pulës dhe i kuq.

Peshku – Salmoni është një burim i shkëlqyer i proteinave pa yndyrë.

Kos grek – Një filxhan kos grek përmban afërsisht 24 gramë proteina. Hani atë me fruta të freskëta ose arra për të përmirësuar shijen.

Vezët – Edhe pse mund të zvogëloni marrjen e kalorive duke ngrënë vetëm të bardhat e vezëve, e verdha është akoma më e shëndetshme sepse ka kalcium dhe proteina.

Gjalpë kikiriku – I shkëlqyer kur dëshironi një rostiçeri të shëndetshme dhe nuk keni kohë për të përgatitur një vakt më të madh. Mund ta përdorni me një mollë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat