​Asnjëherë mos i lani këto ushqime para se t'i gatuani

Ushqime

​Asnjëherë mos i lani këto ushqime para se t'i gatuani

Më: 28 dhjetor 2022 Në ora: 18:08
Foto ilustrim

Edhe pse tingëllon paksa e çuditshme, larja e disa ushqimeve mund të shkaktojë përhapjen e baktereve dhe madje edhe helmim.

Ekspertët e ushqimit shpjeguan rregullat për larjen e ushqimeve, pra se cilat ushqime nuk duhen larë para gatimit.

Pulë

Sipas Agjencisë së Standardeve të Ushqimit nga Britania e Madhe, larja e shpendëve të papërpunuara përhap bakteret Campylobacter me pika. Përkatësisht, duke spërkatur mishin me ujë, kjo baktere përhapet në lëkurë, sipërfaqen e punës, rrobat dhe pajisjet e kuzhinës. Prandaj, siç thuhet në AMF, ky ndalim duhet të merret seriozisht sepse Campylobacter mund të rezultojë në sëmundje të rrezikshme dhe madje edhe vdekje. Sigurohuni që mishi i pulës që përgatitni të jetë i pjekur mirë ose i zier dhe të lani mirë duart pasi të keni mbajtur mishin.

Mish tjetër

Ndalimi i larjes nuk vlen vetëm për shpendët, por edhe për mishin tjetër, si viçi. Bakteret në mish zgjidhen thjesht nga temperatura e lartë, pavarësisht nëse e gatuani apo e piqni atë. Është e rëndësishme vetëm që gjatë zierjes të pastroni lëngun e tepërt të mishit nga sipërfaqja me peshqir letre dhe pasi ta trajtoni mishin, lani duart me ujë të ngrohtë dhe sapun.

Makarona

Uji largon niseshtenë nga makaronat, gjë që e ndihmon atë të thithë më mirë salcën që servirni me të. Prandaj, makaronat nuk duhen larë pas gatimit, me përjashtim të makaronave që i keni gatuar për sallatë.

Vezët

Në prodhimin dhe shitjen industriale të vezëve, ekziston një substancë që vendoset mbi vezët për t'i mbrojtur ato nga bakteret. Uji e shkatërron këtë mbrojtje, kështu që vezët nuk duhet të lahen para ruajtjes.

Kërpudha

Kërpudhat kanë një strukturë sfungjerore dhe fuqi të jashtëzakonshme absorbuese, kështu që ato nuk duhet të ngjyhen ose lahen kurrë në ujë. Nëse ju duken të pista, qëroni me thikë ose fshijini me peshqir letre. Gjithashtu, kërpudhat duhet të qërohen vetëm nëse ka ndryshim në ngjyrë, por pjesa e poshtme e kërcellit duhet të pritet gjithmonë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat