Ushqimet më të mira para ushtrimeve

Ushqime

Ushqimet më të mira para ushtrimeve

Më: 25 mars 2023 Në ora: 18:01
Foto ilustrim

Të zgjedhni ushqimin para dhe pasi që ushtroni mund të jetë më e lehtë sesa që keni imagjinuar.

Më e rëndësishmja të ushqeheni para se të ushtroni ka të bëjë vetëm me kohën.

Nëse keni për të ushtruar pas 3 apo 4 orëve para se të ushtroni keni kohë të mjaftueshme për një diet të balancuar të përmbushur me proteina, karbohidrate të shëndetshme dhe yndyra.

Këtu gjeni disa prej tyre:

Patatet

Pa marr parasysh se çfarë keni dëgjuar, patatet janë të mira për ju. Ato janë “arma sekrete” e atletëve në të gjithë botën.

Tërshëra

Një tjetër mundësi ushqimi i shëndetshëm që mund ta hani para se të ushtroni por edhe pasi që keni ushtruar ndihmon në qetësimin e muskujve.

Kafeja

Të pini një kafe para se të ushtroni ndikon në performancën tuaj, mirëpo keni në mendje që shumë kafeinë në trupin tuaj nuk është e shëndetshme.

Jogurt

Jogurtët me proteinë të ulët, apo edhe jogurtët tradicional janë zgjidhja më e mirë para një ushtrimi, ndërsa jogurti grek është më e mira pasi që keni ushtruar.

Dhe mbi të gjitha mos harroni të pini ujë, është i thjeshtë pa kalori, para dhe pas ushtrimeve duhet të pini një sasi të konsiderueshme të ujit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat