​Ushqimet që duhet shmangur për të ulur rrezikun e kancerit

Ushqime

​Ushqimet që duhet shmangur për të ulur rrezikun e kancerit

Më: 20 janar 2024 Në ora: 20:30
Foto ilustrim

Numri i sëmundjeve malinje është në rritje, ndaj duhet marrë gjithçka që mund të parandalojë shfaqjen apo zhvillimin e kancerit. Është e nevojshme vetëm të ndryshohen disa zakone të jetesës në mënyrë që të reduktohet rreziku i kancerit në minimum.

Ngrënia e ushqimeve pa vlera ushqyese është një nga faktorët kryesorë të rrezikut për t'u prekur nga kanceri. Megjithatë, edhe disa ushqime që ne mendojmë se janë të shëndetshme dhe të padëmshme mund të jenë gjithashtu kancerogjene.

Përkatësisht, disa përbërës që gjenden pothuajse në të gjitha ushqimet e paketuara mund të jenë kancerogjene dhe të paraqesin rrezik serioz.

Studimi i Oksfordit krahasoi rreziqet e zhvillimit të kancerit te njerëzit që konsumonin nitrate dhe nitrite dhe ata që nuk konsumonin. Rezultatet treguan se konsumi i rregullt i produkteve me nitrate rrit rrezikun e kancerit të gjirit me rreth 25 për qind. Përveç kësaj, konsumimi i sasive të mëdha të ushqimeve që përmbajnë nitrite rrit rrezikun e kancerit të prostatës me gati 60 për qind.

Ushqim shumë i përpunuar

Ushqimet shumë të përpunuara shpesh përfshijnë konservues, kimikate dhe sasi të tepërt sheqeri dhe yndyrave të pashëndetshme që nxisin shtimin në peshë dhe obezitetin. Këta elementë mund të përkeqësojnë inflamacionin dhe stresin oksidues, të cilat janë të lidhur me zhvillimin e kancerit, së bashku me mungesën e lëndëve ushqyese jetike.

Produktet e mishit

Mishi që përmban konservues kimikë lidhet me një rrezik në rritje të kancerit të zorrës së trashë. Shumica e këtij mishi prodhohet me një përbërës kancerogjen të njohur si fosfat natriumi i cili përdoret për t'i dhënë mishit të paketuar një ngjyrë të kuqe të ndezur. Këto produkte përfshijnë salsiçe, hot-dog, proshutë të ambalazhuar, salsiçe, sallam dhe të gjitha llojet e mishit të kuq që përdoren në ushqimet e ngrira.

Ëmbëlsues artificialë

Shumica e ëmbëltuesve artificialë prodhohen kimikisht. Disa studime sugjerojnë se ëmbëlsuesit artificialë shkaktojnë grumbullimin e toksinës në trup dhe potencialisht shkaktojnë tumore të trurit.

Ushqim i skuqur

Konsumimi i përditshëm i ushqimeve të skuqura gjithashtu rrit rrezikun e kancerit. Nëse keni ngrënë mish të pjekur në skarë javën e kaluar, nuk do t'ju shkaktojë kancer. Bëhet fjalë për konsum të vazhdueshëm, ndaj përpiquni të hani gjithçka në masë të moderuar.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat