99 vite nga lufta e Vlorës që hodhi italianët në det - Bota Sot
99 vite nga lufta e Vlorës që hodhi italianët në det

Vlora

99 vite nga lufta e Vlorës që hodhi italianët në det

Më: 3 shtator 2019 Në ora: 11:14
Gramoz Ruçi

Në Vlorë po mbahen ceremonitë në kujtim të luftës së famshme të vitit 1920. 99 vite më parë një kryengritje e gjithë zonave të pushtuara nga ushtria italianë.

Lufta e Vlorës më 1920 ose Lufta e Njëzetës ishte një seri betejash mes forcave të Italisë dhe patriotëve shqiptarë në zonën e Vlorës për zotërimin e qytetit te Vlorës.

Lufta zgjati tre muaj dhe ishte një lëvizje e madhe për të mbrojtur qytetin e Vlorës nga copëtimi total qe do i benin pushtuesit italianë.

Në 3 shtator 1920 pas shumë luftimesh të pabarabarta forcat shqiptare hynë fitimtare në qytetin e Vlorës duke i detyruar pushtuesit italianë të largoheshin, jo vetëm nga rrethi i saj por edhe nga Saranda, Durrësi e Shëngjini.

Në ceremoninë që u mbajt këtë të martë (3 shtator 2019) morri pjesë edhe kryetari I Kuvendit Gramoz Ruci, i cili tha se Vlora dha mësime historike dhe aktuale.

Mësim për të mos u ikur përgjegjësive kombëtare ndërsa Labëria, djep i kapedanëve dhe çlirimtarëve.

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat