“Plaku dhe deti” në Vlorë, beteja e peshkatarit me valët për dy ditë - Bota Sot
“Plaku dhe deti” në Vlorë, beteja e peshkatarit me valët për dy ditë

Vlora

“Plaku dhe deti” në Vlorë, beteja e peshkatarit me valët për dy ditë

Më: 11 maj 2020 Në ora: 11:29
Vlorë

Një aventurë, e cila të kujton filmin “Plaku dhe Deti” i ka ndodhur një peshkatari të vjetër vlonjat, i cili ka kaluar gjithë jetën në det.

Mësohet se ai ishte nisur nga Jala për të peshkuar dhe prej dy ditësh endej në det. Rryma e kishte transportuar deri afër ishujve Fanos dhe përsëri e kishte afruar në Shqipëri i ndihmuar dhe nga lopatat. Ndërkohë që me vete nuk kishte as telefon apo mjet tjetër për të kërkuar ndihmë.

“BalkanWeb” raporton se barka e të moshuarit ishte vërejtur rastësisht nga një tjetër peshkatar, i cili i ishte afruar mjetit të lundrimit. Pasi është afruar, i moshuari i kishte kërkuar ndihmë, ndërsa e ka transportuar drejt bregut.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat