Zvicër, policia arreston në flagrancë çiklistin nga Kosova për vjedhjen e 80 kuletave - Bota Sot
Zvicër, policia arreston në flagrancë çiklistin nga Kosova për vjedhjen e 80 kuletave

Zvicra

Zvicër, policia arreston në flagrancë çiklistin nga Kosova për vjedhjen e 80 kuletave

Më: 22 janar 2019 Në ora: 14:38
Foto ilustrim

Çiklist, hajdut dhe “tifoz” i punëve të liga në kantonin Valais të Zvicrës është kapur nga policia zvicerane i cili akuzohet për një seri vjedhjesh (80 sosh) kryesisht kuleta në disa kantone. Autori, një 44 vjeçar nga Kosova që jeton në Biel, u raportua në Prokurorinë Publike, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra duke ju referuar burimeve të policisë kantonale.

Një hetim i gjatë nga Policia Kantonale e Valaisës lejoi arrestimin e një grabitës që kishte funksionuar për disa vjet.

Midis korrikut 2013 dhe gushtit 2018, një individ ka kryer grabitje të shumta portofolash në disa kantone, e fundit e të cilave ndodhi në Valais. Çështja filloi në Valais qendrore në gusht 2018 pas plaçkitjes së fundit i cili u kap në flagrancë nga polica kanontonale. Pala e dëmtuar, e cila menjëherë e kishte hetuar vjedhjen, kishte paditur autorin për të rimarrë kuletën  e tij. Pas kësaj u zhvillua një luftë në të cilën autori iku.

Hetimi bëri të mundur identifikimin dhe sfidimin e të arratisurit. Hetimet e shumta të kryera më vonë zbuluan se individi kishte kryer gjithsej 80 krime të ngjashme në disa kantone, specifikon Policinë Valais.

Njeriu po udhëtonte me biçikleta rreth vendeve të ndërtimit për të vjedhur kuleta apo çanta ku lihen parat, që i përkisnin punëtorëve të ndërtimit. Me më shumë ose më pak sukses, ai po tërhiqte para me karta bankare të vjedhura, shumica e të cilave kodet PIN u shkruan në letër.

Për këtë rast, Valais ka një total prej 34 personash të dëmtuar (viktima) nga te cilët “fitoi”  rreth 40’000 franga.

Autori, një 44 vjeçar nga Kosova që jeton në Biel, u raportua në Prokurorinë Publike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...