Edhe kjo ndodhë: Në Zvicër, vdekje kishte më shumë vjet, se sa sivjet me COVID-19

Zvicra

Edhe kjo ndodhë: Në Zvicër, vdekje kishte më shumë vjet, se sa sivjet me COVID-19

Nga: Nefail MALIQI Më: 18 gusht 2020 Në ora: 17:45
Nefail MALIQI

Gjenevë, 18 gusht -Nga janari deri ne fund të korrikut 2020, Zvicra regjistroi 39.211 vdekje. Ky numër është më i ulët për 538 në krahasim me vitin e kaluar, 2019, njofton gazeta Bota Sot nga Zvicra duke ju referuar burimeve te Zyres Federale te Statistikave.

Zvicra regjistroi më pak vdekje midis janarit dhe fundit të korrikut 2020 sesa gjatë së njëjtës periudhë të viteve të kaluara. Masat e mbajtjes ndaj koronavirusit kanë ulur ndjeshëm numrin e sëmundjeve të tjera. Pavarësisht koronavirusit, Zvicra regjistroi më pak vdekje në shtatë muajt e parë të vitit sesa në të njëjtën periudhë të viteve të kaluara, zbulojnë Le Matin Dimanche dhe SonntagsZeitung. Midis Janarit dhe fundit të Korrikut 2020, vendi regjistroi 39.211 vdekje nga të gjitha shkaqet.

Ky numër është i ngjashëm mesatarisht me pesë vitet e kaluara, por më i ulët për 538 në krahasim me vitin 2019 dhe 1685 në krahasim me 2015, një vit kur gripi dhe vala e nxehtësisë ishin veçanërisht fatale. Sidoqoftë, ka pabarazi rajonal. Gjeneva, Vaud dhe Ticino kanë përjetuar vdekshmëri të tepërt.

Sëmundje më pak Masat e marra për të parandaluar përhapjen e virusit, siç është përmbajtja, kanë rezultuar në më pak njerëz që vdesin nga sëmundje ose aksidente të tjera, thonë ekspertët në gazeta. Për më tepër, “shumë sëmundje të tjera infektive janë zvogëluar falë higjenës dhe masave të distancës sociale të marra”, shpjegon Christoph Junker, epidemiolog në Zyrën Federale të Statistikave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat