Tronditëse/ Sherr mes disa personave, vritet me thikë 18-vjeçari shqiptar në Zvicër!

Zvicra

Tronditëse/ Sherr mes disa personave, vritet me thikë 18-vjeçari shqiptar në Zvicër!

Më: 18 tetor 2022 Në ora: 00:16
Foto ilustrim

Një mosmarrëveshje mes disa personave u përshkallëzua në Sirnach, Zvicër mbrëmjen e së dielës. Një 15-vjeçar ka plagosur për vdekje me thikë një 18-vjeçar. Tronditja në fshat është e thellë. “Më tremb sidomos kur mendoj për fëmijët e mi”, thotë një banore.

“Ndodhi pikërisht këtu”, thotë një banor i zonës, duke treguar rrugën e zhveshur prej guri. “Ai ishte plagosur rëndë dhe po bërtiste për ndihmë. Njerëzit rreth tij thanë se autori ishte larguar dhe policia është në rrugë e sipër”, vijon Sirnacherin. Ndihma ka ardhur shumë vonë, pavarësisht masave të menjëhershme për ta reanimuar, 18-vjeçari ka ndërruar jetë në vend, siç konfirmoi policia. Më vonë atë mbrëmje, policia kantonale e Thurgaut arrestoi një të dyshuar zviceran 15-vjeçar.

Një ditë më pas, në Feldstrasse nuk mbeti asgjë që të tregonte sherrin e mbrëmjes së kaluar. Gjurmët u hoqën dhe rrugët janë bosh. Gjendja në lagje është tronditur dukshëm. Një banor është ende në vështirësi me skenat e ditës së djeshme: “Dëgjuam disa herë britma dhe pyetëm veten se çfarë po ndodhte atje. Kur Rega dhe disa makina policie u shfaqën, ne e dinim se ishte diçka e keqe”. 53-vjeçari nuk dëshiron të mendojë për një vrasje pikërisht në pragun e tij: “Ne jetojmë në një zonë rurale dhe vlerësojmë paqen dhe qetësinë. Si mund të shkojë deri këtu?”

Një tjetër banore ka ende në kokë fotot e mbrëmjes së mëparshme: “Dritat e urgjencës ishin të ndezura. Por ne u përpoqëm të mos shikonim nga dritarja që të mos na binte shumë.” “Nuk ndihem më rehat në shtëpinë tonë. Më tremb sidomos kur mendoj për fëmijët e mi”, thotë nëna e një familjeje të re.

Ende nuk dihet identiteti i viktimës. Një burrë që ka jetuar në Sirnach për gati 40 vjet thotë se viktima ishte fëmijë i vetëm. “Ai është shqiptar dhe jeton vetëm me nënën e tij”, thotë Sirnacher. Megjithatë, policia nuk e ka konfirmuar këtë informacion. “Për momentin nuk mund të themi më shumë për personin”, thotë Matthias Graf, zëdhënës i medias për policinë kantonale të Thurgaut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat