Parlamenti Kongos voton për të hequr kryetarin pro-Kabila

Afrika

Parlamenti Kongos voton për të hequr kryetarin pro-Kabila

Më: 10 dhjetor 2020 Në ora: 22:33
Foto

Ligjvënësit e Kongos Kongresi votuan të enjten në favor të heqjes së kryetarit të Asamblesë Kombëtare, në raundin e fundit të një mosmarrëveshje të hidhur midis Presidentit Felix Tshisekedi dhe mbështetësve të paraardhësit të tij Joseph Kabila, raporton France24.

Pas skenave të jashtëzakonshme në parlament këtë javë, kur policia u soll në një moment për t'i dhënë fund grindjeve, deputetët votuan në favor të një peticioni për të detyruar kryetaren e Asamblesë Kombëtare pro-Kabila, Jeanine Mabunda.

Mbështetësit e Kabila-s në partinë Fronti i Përbashkët i Kongos (FCC) akuzojnë Tshisekedi për shkelje të kushtetutës.

Partia thotë se Tshisekedi po komploton për të vendosur një "regjim diktatorial, në shërbim të pushtetit personal".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat