Vdes presidenti i Çadit pas përleshjeve me rebelët

Afrika

Vdes presidenti i Çadit pas përleshjeve me rebelët

Më: 20 prill 2021 Në ora: 13:50
Idriss Déby

Presidenti i Çadit, Idriss Déby ka vdekur papritmas në përleshjet me rebelët në veri të vendit në fundjavë.

Ky lajm është bërë i ditur nga ushtria për televizionin shtetëror.

Qeveria dhe parlamenti janë shpërndarë. BBC raporton se është themeluar një këshill ushtarak që do të qeverisë vendin për 18 muajt e ardhshëm.

Idriss Deby ishte në pushtet për 30 vjet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat