Situata me COVID-19: Nepali mund të bëhet si India, ndoshta edhe më keq

Afrika

Situata me COVID-19: Nepali mund të bëhet si India, ndoshta edhe më keq

Më: 6 maj 2021 Në ora: 12:56
Foto ilustrim

Në Nepal, po shfaqet një situatë që për fat të keq duket e njohur.

Sipas mediave të huaja, atje rastet me Covid-19 po rriten shumë, spitalet janë të mbingarkuara dhe Kryeministri i vendit po kërkon ndihmë nga kombet e tjera.

Nepali tani po raporton rreth 20 raste të përditshme Covid-19 për 100,000 njerëz – rreth të njëjtit numër me Indinë që raportonte dy javë më parë.

Dhe fundjavën e kaluar, 44% e testeve për Covid-19 në Nepal u kthyen pozitivisht, sipas shifrave të qeverisë të cituara nga Federata Ndërkombëtare e Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe (IFRC), pasi paralajmëronte për një krizë të afërt.

“Ajo që po ndodh në Indi tani është një vrojtim i tmerrshëm i së ardhmes së Nepalit nëse nuk mund të përmbajë këtë rritje të fundit të Covid-19 që po merr më shumë jetë çdo minutë”, tha në një deklaratë kryetari i Kryqit të Kuq të Nepalit, Dr. Netra Prasad Timsina.

Kështu, vë në pah CNN, përhapja e shpejtë e virusit ka ngritur frikën se Nepali po shkon drejt një pragu të një krize po aq shkatërruese sa India – nëse jo më keq.

Nepali ka një sistem të brishtë shëndetësor, me më pak mjekë për frymë sesa India, dhe një normë më të ulët vaksinimi sesa fqinji i tij.

Shkalla e lartë e rezultateve pozitive në teste sugjeron se nuk “po kap” raste sa duhet.

Ngjarjet masive publike, përfshirë festivalet, tubimet politike dhe dasmat, kanë lejuar përhapjen e rasteve, së bashku me vetëkënaqësinë e përgjithshme të publikut dhe veprimet e ngadalta të qeverisë.

“Situatat po përkeqësohen dita ditës dhe mund të dalë jashtë kontrollit në të ardhmen”, tha të hënën Dr Samir Adhikari, një zëdhënës i Ministrisë së Shëndetësisë dhe Popullsisë së Nepalit.

Megjithëse Nepali ka forcuar kufijtë dhe ka vendosur bllokime në rajonet e tij më të goditura – përfshirë kryeqytetin – disa kanë frikë se nuk do të jenë të mjaftueshme për të përmbajtur virusin ndërsa përhapet në kryeqytet, dhe madje deri në kampin bazë të Everest. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat