Afrikë, shkon në afro 5 milionë numri i rasteve me COVID-19

Afrika

Afrikë, shkon në afro 5 milionë numri i rasteve me COVID-19

Më: 7 qershor 2021 Në ora: 07:53
Foto ilustrim

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Afrikë ka shkuar në afro 5 milionë.

Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon informacionet më të fundit mbi pandeminë, numri i rasteve në gjithë kontinentin është rritur në 4.953.366.

Numri i të shëruarve në kontinent ka arritur në 4.459.582 ndërsa numri i viktimave në 132.435.

Shifra më e madhe e rasteve në kontinent është regjistruar në Republikën e Afrikës së Jugut, Marok, Tunizi, Etiopi, Egjipt dhe Libi.

Ndërkohë numri më i madh i vdekjeve është regjistruar në Republikën e Afrikës së Jugut, Egjipt dhe në Tunizi.

Në Afrikën Sub-sahariane ku për shkak të konkurrencës globale të vaksinave nuk ka qasje të mjaftueshme në vaksinat kundër COVID-19, thuhet se ka arritur në 3 numri i vendeve në të cilën janë aplikuar 1 milion doza të vaksinës.

Krahas mungesës së vaksinave të mjaftueshme në Afrikën Sub-sahariane ku jetojnë 1.1 miliardë njerëz, popullata në disa vende nuk dëshiron të marrë pjesë në fushatën e vaksinimit/AA

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat