100 nëna dhe fëmijë të rrëmbyer shpëtohen në Nigeri

Afrika

100 nëna dhe fëmijë të rrëmbyer shpëtohen në Nigeri

Më: 21 korrik 2021 Në ora: 08:30
Foto ilustrim

Autoritetet në Nigerinë veri-perëndimore thonë se kanë liruar 100 gra dhe fëmijë – kryesisht nëna që ushqejnë foshnjat, të cilat u kapën nga banditët.

Grupi u rrëmbye me 8 qershor në shtetin Zamfara. Katër persona u vranë gjatë incidentit.

Qeveria e shtetit Zamfara tha se ata u lanë të lirë pa u paguar asnjë shpërblim, por nuk dha detaje të tjera. Grupit do t’u jepen tani kontrolle mjekësore dhe do të informohen para se të kthehen në shtëpitë e tyre.

Një numër i madh rrëmbimesh ka ndodhur në rajon gjatë muajve të fundit. Që nga dhjetori i vitit 2020, më shumë se 1.000 njerëz janë rrëmbyer. Shumica janë liruar më vonë, raportohet se janë paguar shpërblime, por disa janë vrarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat