Qindra të burgosur arratisen nga burgu në Nigeri

Afrika

Qindra të burgosur arratisen nga burgu në Nigeri

Më: 24 tetor 2021 Në ora: 17:27
Foto ilustrim

Qindra të burgosur u arratisën teksa disa persona të armatosur sulmuan një burg në shtetin Oyo të Nigerisë, thanë autoritetet të shtunën.

Olanrewaju Anjorin, një zëdhënës i qendrës korrektuese në Oyo, tha në një deklaratë se 837 të burgosur u arratisën pas sulmit të së premtes mbrëma në burgun në distriktin Abolongo, shkruan Anadol.

Ai shtoi se 262 të burgosur ishin kapur që atëherë, por 575 të burgosur janë ende të zhdukur dhe po bëhen përpjekje për kapjen e tyre.

Sulmi është i treti këtë vit në vendin e Afrikës Perëndimore. Më 13 shtator, 240 të burgosur u liruan pasi persona të armatosur sulmuan një strukturë paraburgimi në shtetin veri-qendror Kogi, ndërsa më 5 prill të paktën 1,800 u liruan në shtetin juglindor Imo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat