22 viktima nga shembja e ndërtesës në Nigeri

Afrika

22 viktima nga shembja e ndërtesës në Nigeri

Më: 3 nëntor 2021 Në ora: 09:58
Foto

Ekipet e kërkim-shpëtimit në Nigeri të mërkurën po mundohen që të punojnë sa më shpejt për të gjetur të mbijetuar, dy ditë pasi një ndërtesë e lartë që ishte në ndërtim e sipër u shemb dhe ngujoi dhjetëra njerëz në Lagos. Një zyrtar i emergjencave tha se numri i viktimave ka shkuar në 22.

Familjarë në ankth e numër i madh i njerëzve u grumbulluan afër vendit të ndërtesës së shembur me shpresë për të marrë ndonjë lajm për fatin e personave që ende gjenden të ngujuar nën rrënoja, shkruan Reuters.

Koordinatori i Agjencisë Kombëtare për Menaxhimin e Emergjencave për Lagosin, Ibrahim Farinloye, i tha agjencisë “Reuters” se numri i të vdekurve ka shkuar në 22, pasi disa trupa u nxorën gjatë natës. Nëntë persona janë nxjerrë të gjallë.

Shembja e ndërtesave ndodh mjaft shpesh në shtetin me popullsinë më të madhe në Afrikë, ku rregullat e ndërtimit zbatohen dobët dhe materialet shpesh nuk i plotësojnë standardet e kërkuara.

Kryearkitekti shtetëror u pezullua të martën për kohë të pacaktuar dhe qeveria nisi një hetim të pavarur për shkaktarët e shembjes së ndërtesës që ishte planifikuar për banesa luksoze. Rezultatet e hetimeve do të paraqiten para publikut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat