Lufta në Etiopi: OKB-ja ndalon ndihmën ushqimore në dy qytete pas grabitjes së depove

Afrika

Lufta në Etiopi: OKB-ja ndalon ndihmën ushqimore në dy qytete pas grabitjes së depove

Më: 9 dhjetor 2021 Në ora: 13:04
Miliona njerëz në Etiopinë veriore kanë nevojë për furnizime ushqimore

Programi Botëror i Ushqimit (WFP) ka pezulluar shpërndarjen e ndihmave ushqimore në dy qytete të Etiopisë veriore pasi persona të armatosur plaçkitën magazinat e tij, raporton BBC.

Grabitësit nga forcat rebele Tigrayan mbajtën personelin e ndihmës nën kërcënimin e armëve në qytetin Kombolcha, thanë Kombet e Bashkuara.

Ata vodhën sasi të mëdha të furnizimeve ushqimore thelbësore - duke përfshirë disa për fëmijët e kequshqyer.

Etiopia veriore po përballet me urinë masive në mes të një lufte civile të vazhdueshme midis Tigrayan dhe forcave qeveritare.

Pas më shumë se një viti luftimesh, më shumë se nëntë milionë njerëz kanë nevojë për furnizime kritike ushqimore në rajonet Tigray, Amhara dhe Afar, thotë OKB.

Një zëdhënës i OKB-së, që drejton WFP-në, tha se stafi i saj atje ishte përballur me "kanosje ekstreme" gjatë ditëve të grabitjeve në qendrën industriale të Kombolcha në Amhara.

Ai shtoi: "Ngacmimi i tillë i personelit humanitar nga forcat e armatosura është i papranueshëm. Ai minon aftësinë e Kombeve të Bashkuara dhe të gjithë partnerëve tanë humanitar për të ofruar ndihmë kur është më e nevojshme."

Zëdhënësi akuzoi gjithashtu personelin ushtarak për komandimin e tre kamionëve humanitar të WFP dhe përdorimin e tyre për qëllimet e tyre. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat