Sulm ajror në Etiopi – të paktën 56 persona të vrarë dhe 30 të tjerë të plagosur

Afrika

Sulm ajror në Etiopi – të paktën 56 persona të vrarë dhe 30 të tjerë të plagosur

Më: 8 janar 2022 Në ora: 15:08
Foto ilustrim

Një sulm ajror në rajonin verior të Etiopisë, Tigray, vrau 56 njerëz dhe plagosi të paktën 30 në një kamp për të zhvendosurit brenda vendit.

Zëdhënësi ushtarak, kolonel Getnet Adane dhe zëdhënësi i qeverisë Legesse Tulu nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për koment. Qeveria ka mohuar më parë të ketë shënjestruar civilët në konfliktin 14-mujor me forcat rebele Tigrayan.

Të dy punonjësit e ndihmës, të cilët kërkuan të mos përmendet emri pasi nuk janë të autorizuar të flasin për mediat, thanë se numri i të vdekurve u konfirmua nga autoritetet lokale, raporton cnn.

Punonjësit e ndihmës i dërguan reutersit fotografi të plagosurve në spital, mes të cilëve edhe shumë fëmijë.

Një nga punonjësit e ndihmës, i cili vizitoi Spitalin e Përgjithshëm Shire Shul, ku të plagosurit u sollën për trajtim, tha se kampi strehon shumë gra dhe fëmijë të moshuar.

Trupat federale etiopiane shkuan në luftë me forcat rebele Tigrayan në nëntor të vitit 2020. Përpara sulmit të fundit, të paktën 146 njerëz janë vrarë dhe 213 janë plagosur në sulmet ajrore në Tigray që nga 18 tetori.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat