Vendi i njohur rihapet për turistët nga e gjithë bota

Afrika

Vendi i njohur rihapet për turistët nga e gjithë bota

Më: 5 shkurt 2022 Në ora: 15:29
Bali

Fluturimet direkte ndërkombëtare për në Bali kanë rifilluar për herë të parë në dy vjet, pasi Indonezia hapi ishullin turistik për udhëtarët e huaj nga të gjitha vendet, por karantina e detyrueshme mbetet në fuqi për të gjithë vizitorët.

Zyrtarët kishin thënë në tetor se Bali do të mirëpriste ardhjet e huaja nga 19 vende që plotësojnë kriteret e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, të tilla si mbajtja nën kontroll e rasteve të tyre COVID-19.

Singapore Airlines do të prezantojë një linjë të rregullt direkte për në dhe nga Denpasar në Bali duke filluar nga 16 shkurti, tha Taufan Yudhistira, menaxheri i marrëdhënieve me publikun në aeroportin ndërkombëtar të Balit.

 

Udhëtarët e vaksinuar plotësisht duhet të qëndrojnë në karantinë për pesë ditë në një hotel ose në një varkë të certifikuar nga Ministria e Turizmit dhe Ekonomisë Kreative, dhe udhëtarët që kanë marrë një dozë të vaksinës COVID-19 duhet të karantinohen për shtatë ditë.

Indonezia raportoi 27,197 infeksione të reja me koronavirus dhe 38 vdekje në periudhën e fundit 24-orëshe. Vendi ka parë më shumë se 4.4 milionë raste gjithsej që nga fillimi i pandemisë.

Rritja e fundit e rasteve ditore, e nxitur nga varianti Omicron shumë i transmetueshëm, është përqendruar kryesisht në Xhakartë, por ditët e fundit infeksionet janë "rritur ndjeshëm" në Java dhe Bali, ka thënë ministri Koordinues i Çështjeve Detare dhe Investimeve, Luhut Binsar Pandjaitan.

Para pandemisë, aeroporti i Balit strehonte më shumë se 200 fluturime ndërkombëtare me të paktën një milion pasagjerë në ditë në vitin 2019. Ishulli ishte i mbyllur për fluturimet ndërkombëtare pasi COVID-19 goditi vendin e katërt më të populluar në botë në vitin 2020.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat