32 vjet nga lirimi i Mandelës

Afrika

32 vjet nga lirimi i Mandelës

Më: 11 shkurt 2022 Në ora: 07:13
Nelson Mandela

Udhëheqësi i qëndresës zezake të Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, më 11 shkurt të vitit 1990, u lirua nga burgu.

Ai qëndroi në burg politik më shumë se 27 vjetësh.

Mandela doli nga dera e burgut Victor Verster jashtë Cape Town mes entuziazmit të pasuesve të tij.

Pas daljes nga burgu, Mandela u vu në krye të përpjekjeve kundër aparteidit

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat