Ushtria nigeriane thotë se 70 terroristë janë vrarë në një sulm ajror

Afrika

Ushtria nigeriane thotë se 70 terroristë janë vrarë në një sulm ajror

Më: 17 prill 2022 Në ora: 18:41
Foto ilustrim

Forca ajrore nigeriane thotë se ka vrarë më shumë se 70 luftëtarë të lidhur me ISIS në kufirin me Nigerin, në një sulm ajror.

Deklarata e së shtunës tha se avionë nga Nigeria dhe Nigeri morën pjesë në operacion.

Zona e Liqenit të Çadit, ku Nigeria tha se nisi sulmin ajror, njihet për pritjen e luftëtarëve të Provincës së Afrikës Perëndimore të Shtetit Islamik (ISWAP), një grup i armatosur aktiv që nga viti 2016.

Me rivalët më të vjetër Boko Haram, të dy fraksionet kanë vrarë më shumë se 40 mijë njerëz në dekadën e fundit. Më shumë se dy milionë njerëz janë ende të zhvendosur nga shtëpitë e tyre për shkak të dhunës së vazhdueshme.

“Misionet mbi vendndodhjet e dyshuara … të kryera më 13 prill 2022 vunë re në mënyrë specifike një numër të madh terroristësh, një kamp i mundshëm logjistik”, tha zëdhënësi i forcave ajrore të Nigerisë Edward Gabkwet.

Si rezultat, ata kryen sulme ajrore më 14 prill në Tumbun Rego dhe një kamp trajnimi aty pranë, shtoi ai në deklaratë.

“Mbi 70 terroristë të ISWAP ose u eliminuan ose u plagosën rëndë”, tha ai.

Nigeria shpesh e rrit ofensivën e saj në këtë kohë të vitit përpara se të fillojë sezoni i shirave.

Ushtarët kanë qenë duke luftuar kundër rebelimit të armatosur për më shumë se 12 vjet. Trupat qeveritare po luftojnë gjithashtu bandat e armatosura rëndë në veriperëndim dhe tensionet separatiste në juglindje.

Që nga viti i kaluar, ISWAP ka marrë kryesisht kontrollin nga Boko Haram pasi udhëheqësi i saj Abubakar Shekau vdiq gjatë përleshjeve ndërvepruese.

Shekau kishte fituar famë ndërkombëtare pasi kishte rrëmbyer rreth 300 nxënëse në Chibok në vitin 2014.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat