​109 të vdekur nga shpërthimi në rafinerinë e naftës në Nigeri

Afrika

​109 të vdekur nga shpërthimi në rafinerinë e naftës në Nigeri

Më: 24 prill 2022 Në ora: 19:19
Ilustrim

Presidenti i Nigerisë Muhammadu Buhari deklaroi sot se vendi është në "shok dhe traumë" pas vdekjes së të paktën 109 personave nga një shpërthim në një rafineri ilegale nafte.

Buhari e përshkroi incidentin në shtetin Imo, në Nigerinë jugore, si një "katastrofë dhe një fatkeqësi kombëtare".

Shumë viktima u dogjën përtej njohjes dhe policia tashmë është në kërkim të pronarit të rafinerisë ilegale.

Rafinimi i paligjshëm është tërheqës pasi në pjesë të deltës së Nigerit të pasur me naftë shihet se është relativisht e lehtë për t'u nxjerrë, pavarësisht përpjekjeve për të ndaluar praktikën. Dhjetëra njerëz mendohej se punonin në fabrikat e rafinimit kur u kapën nga zjarri i madh.

Numri i të vdekurve është rritur pasi punonjësit e urgjencës kalojnë në vendngjarje. Ifeanyi Nnaji nga Agjencia Kombëtare e Menaxhimit të Emergjencave tha për BBC se numri i të vdekurve tani ka arritur në 109.

Në një deklaratë të dielën, Buhari ofroi ngushëllimet e tij për familjet e viktimave dhe tha se përgjegjësit për shpërthimet duhet të kapen dhe të sillen para drejtësisë.

Nuk është ende e qartë se çfarë e shkaktoi shpërthimin që ndodhi gjatë natës së shtunës, por aksidentet kanë qenë të zakonshme në të kaluarën në vende të ngjashme të rrezikshme ku nuk zbatohen masat e sigurisë.

Ka pasur shqetësime për mungesën e masave paraprake në objekte të tilla si dhe për ndotjen e mjedisit që ato shkaktojnë.

Por rafineritë zyrtare të naftës në Nigeri nuk punojnë në kapacitet, duke shkaktuar mungesa të shpeshta të karburantit dhe rritje të çmimeve në të gjithë vendin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat