Irlandezi flet për evakauimin nga Sudani: Një nga udhëtimet më stresuese që kam bërë ndonjëherë

Afrika

Irlandezi flet për evakauimin nga Sudani: Një nga udhëtimet më stresuese që kam bërë ndonjëherë

Më: 27 prill 2023 Në ora: 13:17
Brian McDaid

Irlandezi Brian McDaid është kthyer në shtëpi në qytetin Londonderry pasi u arratis nga Sudani.

Ai u detyrua të strehohej në një bodrum me familjen e tij në Khartoum, pasi të shtënat me armë zjarri dhe granatimet goditën qytetin.

McDaid punoi si mësues në një shkollë ndërkombëtare në Sudan dhe u evakuua me familjen e tij nga ushtria spanjolle.

Si një mbajtës i pasaportës irlandeze, McDaid tha se ai mori një telefonatë nga zyrtarë irlandezë të dielën në mëngjes duke e këshilluar atë të shkonte në rezidencën e ambasadorit spanjoll në Khartoum.

McDaid tha se familja e tij duhej të merrte një vendim të ndarë dhe vendosi që vendi ku ata fshiheshin nuk ishte më i sigurt dhe ata duhej të shkonin.

Ai i tha për BBC Radio Foyle se udhëtimi për në pistën ajrore ishte “një nga udhëtimet më stresuese që kam bërë ndonjëherë”.

“Para se të largoheshim nga lagjja jonë mendova ‘kjo nuk mund të ndodhë’ – kishte një mortajë të vogël që ra dhe ra ndoshta tre metra larg njërës prej makinave,” tha ai, shkruan BBC,

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat