​Numri i të vdekurve në Sudan shkon në 528

Afrika

​Numri i të vdekurve në Sudan shkon në 528

Më: 29 prill 2023 Në ora: 23:18
Sudan

Numri i të vdekurve në Sudan nga përleshjet e vazhdueshme midis ushtrisë dhe Forcave të Mbështetjes së Shpejtë paraushtarake (RSF) është rritur në 528, sipas Ministrisë së Shëndetësisë të shtunën.

Në një deklaratë të ministrisë thuhet se 4,599 persona janë lënduar gjithashtu nga dhuna në periudhën nga 15 deri më 27 prill.

Ministria kishte vendosur më parë numrin e të vdekurve nga dhuna e vazhdueshme në 512 dhe 4,193 të tjerë të plagosur.

Sipas ministrisë, 12 nga 18 shtetet e Sudanit kanë parë përleshje mes dy rivalëve ndërluftues.

Përleshje të reja shpërthyen të shtunën midis ushtrisë sudaneze dhe luftëtarëve të RSF-së, pavarësisht një armëpushimi 3-ditor.

Në një deklaratë, RSF pretendoi se kishte rrëzuar një avion ushtarak në Omdurman, qyteti binjak i Khartoum.

Nuk kishte asnjë koment nga ushtria sudaneze mbi pretendimin.

Mijëra njerëz, përfshirë të huaj, janë larguar nga Sudani që nga shpërthimi i dhunës mes dy rivalëve konfliktualë më 15 prill.

Një mosmarrëveshje kishte nxitur muajt e fundit midis ushtrisë dhe paraushtarakëve mbi reformën e sigurisë ushtarake. Reforma parashikon pjesëmarrjen e plotë të RSF-së në ushtri, një nga çështjet kryesore në negociatat e palëve ndërkombëtare dhe rajonale për një tranzicion në sundimin civil dhe demokratik në Sudan.

Sudani ka qenë pa një qeveri funksionale që nga tetori i vitit 2021, kur ushtria shkarkoi qeverinë kalimtare të kryeministrit Abdalla Hamdok dhe shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në një lëvizje të cilësuar nga forcat politike si një "grusht shteti".

Periudha kalimtare e Sudanit, e cila filloi në gusht 2019, ishte planifikuar të përfundonte me zgjedhjet në fillim të vitit 2024.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat