Turqia do të zhvendosë ambasadën e saj në Sudan pas sulmit ndaj veturës së ambasadorit

Afrika

Turqia do të zhvendosë ambasadën e saj në Sudan pas sulmit ndaj veturës së ambasadorit

Më: 6 maj 2023 Në ora: 22:47
Foto ilustrim

Turqia do të zhvendosë ambasadën e saj në Khartoum në Port Sudan pasi makina e ambasadorit turk u godit me armë zjarri, tha ministri i Jashtëm Mevlut Cavusoglu.

“Me rekomandim nga qeveria kalimtare dhe ushtria e Sudanit, ne vendosëm ta zhvendosim ambasadën tonë përkohësisht në Port Sudan për arsye sigurie”, u tha Cavusoglu, shkruan Aljazeera.

Nuk u raportua për viktima dhe burimi i të shtënave që goditi automjetin e Ismail Cobanoglu ishte i paqartë, thanë burime diplomatike turke.

Burimet folën në kushte anonimiteti pasi nuk ishin të autorizuar të flisnin për mediat.

Palët ndërluftuese fajësuan secilën për sulmin ndaj makinës së ambasadorit.

Luftimet midis dy gjeneralëve rivalë – shefit të ushtrisë Abdel Fattah al-Burhan dhe komandantit të Forcave të Mbështetjes së Shpejtë (RSF) Mohammed Hamdan “Hemedti” Dagalo – shpërthyen më 15 prill. Qindra njerëz janë vrarë dhe mijëra të tjerë janë plagosur në konflikt.

Një mosmarrëveshje kishte nxitur muajt e fundit midis dy palëve në lidhje me integrimin e RSF-së në forcat e armatosura – një kusht kyç i marrëveshjes së tranzicionit të Sudanit me grupet politike.

Sudani ka qenë pa një qeveri funksionale që nga fundi i vitit 2021, kur ushtria shkarkoi qeverinë kalimtare të kryeministrit Abdalla Hamdok dhe shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në një lëvizje të cilësuar nga forcat politike si një “grusht shteti”.

Periudha kalimtare, e cila filloi në gusht 2019 pas shkarkimit të presidentit shumëvjeçar Omar al-Bashir, ishte planifikuar të përfundonte me zgjedhjet në fillim të vitit 2024.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat