Sudan: Të paktën 40 të vrarë në një sulm ajror në tregun jugor të Khartoum

Afrika

Sudan: Të paktën 40 të vrarë në një sulm ajror në tregun jugor të Khartoum

Më: 10 shtator 2023 Në ora: 17:07
Foto ilustrim

Të paktën 40 njerëz u vranë dhe dhjetëra u plagosën këtë të dielë nga një bombardim ajror që synonte një treg në Khartoum jugor.

Mediat e huaja shkruajnë se ky ishte një nga sulmet ajrore më vdekjeprurëse që përfshinte civilë në kryeqytetin sudanez, i cili është shkatërruar nga lufta për gati pesë muaj dhe ku luftimet po intensifikohen në zonat e banuara.

Që nga 15 prilli, lufta për pushtet midis ushtrisë së udhëhequr nga gjenerali Abdel Fattah al-Burhan dhe Forcave të Mbështetjes së Shpejtë (FSR) të komanduara nga gjenerali Mohamed Hamdan Daglo ka lënë 7,500 të vdekur dhe afro pesë milionë persona të zhvendosur dhe refugjatë.

Numri i vërtetë është në fakt shumë më i lartë sepse shumë zona të vendit janë krejtësisht të shkëputura nga bota, veçanërisht Darfuri, në perëndim në kufi me Çadin, dhe të dy kampet refuzojnë të zbulojnë humbjet e tyre.

Granatimet e sotme nga ushtria, e vetmja me avionë luftarakë në këtë konflikt, nisën herët në mëngjes në tregun e distriktit Kouro, në jug të Khartoum.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat