Çfarë e shkaktoi fatkeqësinë më vdekjeprurëse të përmbytjeve në Afrikë

Afrika

Çfarë e shkaktoi fatkeqësinë më vdekjeprurëse të përmbytjeve në Afrikë

Më: 17 shtator 2023 Në ora: 15:07
Foto ilustrim

Filloi me zhurmë në orën 3 të mëngjesit të së hënës, teksa banorët e Dernës po flinin. Një digë shpërtheu, më pas një e dyta, duke dërguar një valë të madhe uji që shpërtheu nëpër male drejt qytetit bregdetar libian, duke vrarë mijëra njerëz ndërsa lagje të tëra u zhytën në det.

Më shumë se 5,000 njerëz besohet të jenë vrarë dhe mijëra të tjerë të jenë zhdukur, megjithëse vlerësimet nga zyrtarë të ndryshëm libianë dhe grupe ndihmash kanë ndryshuar dhe numri pritet të rritet.

Qyteti lindor i Libisë Derna, epiqendra e fatkeqësisë, kishte një popullsi prej rreth 100,000 banorësh përpara tragjedisë. Autoritetet thonë se të paktën 10,000 mbeten të zhdukur. CNN nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur shifrat.

Ndërtesat, shtëpitë dhe infrastruktura u “shkatërruan” kur një valë prej 7 metrash goditi qytetin, sipas Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (ICRC), i cili tha të enjten se trupat e të vdekurve dukeshin në breg.

Sidoqoftë, ka pyetje se pse stuhia që goditi gjithashtu Greqinë dhe vendet e tjera shkaktoi kaq shumë shkatërrime në Libi.

Ekspertët thonë se përveç vetë stuhisë së fortë, katastrofa e Libisë u përkeqësua shumë nga një ndërthurje vdekjeprurëse e faktorëve, duke përfshirë vjetërsinë, infrastrukturën e shkatërruar, paralajmërimet e pamjaftueshme dhe ndikimet e përshpejtimit të krizës klimatike.

Një stuhi e egër

Reshjet ekstreme që goditën Libinë të dielën u sollën nga një sistem i quajtur Stuhia Daniel.

Pasi përfshiu Greqinë, Turqinë dhe Bullgarinë, me përmbytje të rënda që vranë më shumë se 20 njerëz, ajo u shndërrua në një “medicane” mbi Mesdhe – një lloj stuhie relativisht e rrallë me karakteristika të ngjashme me uraganet dhe tajfunet.

Ai solli më shumë se 414 mm reshje në 24 orë në Al-Bayda, një qytet në perëndim të Derna, një rekord i ri.

Ndërsa është shumë herët për t’i atribuar përfundimisht stuhinë krizës klimatike, shkencëtarët janë të bindur se ndryshimi i klimës po rrit intensitetin e ngjarjeve ekstreme të motit si stuhitë. Oqeanet më të ngrohta ofrojnë lëndë djegëse për rritjen e stuhive dhe një atmosferë më e ngrohtë mund të mbajë më shumë lagështi, që do të thotë reshje më ekstreme.

Stuhitë “po bëhen më të egra për shkak të ndryshimeve klimatike”, tha Hannah Cloke, profesoreshë e hidrologjisë në Universitetin e Reading në MB.

Një histori përmbytjesh

Derna është e prirur ndaj përmbytjeve dhe rezervuarët e saj të digave kanë shkaktuar të paktën pesë përmbytje vdekjeprurëse që nga viti 1942, e fundit prej të cilave ishte në vitin 2011, sipas një studimi të publikuar nga Universiteti Sebha i Libisë vitin e kaluar.

Dy digat që shpërthyen të hënën u ndërtuan rreth gjysmë shekulli më parë, midis 1973 dhe 1977, nga një kompani ndërtimi jugosllave. Diga Derna është 75 metra e lartë me një kapacitet magazinimi prej 18 milionë metra kub. Diga e dytë, Mansour, është e lartë 45 metra me një kapacitet prej 1.5 milion metra kub.

Ato diga nuk i janë nënshtruar mirëmbajtjes që nga viti 2002, tha për Al Jazeera nënkryetari i bashkisë Ahmed Madroud.

Por problemet me digat diheshin. Gazeta e Universitetit Sebha paralajmëroi se digat në Derna kishin një “potencial të lartë për rrezikun e përmbytjeve” dhe se nevojitet mirëmbajtja periodike për të shmangur përmbytjet “katastrofike”.

“Situata aktuale në rezervuarin Wadi Derna kërkon që zyrtarët të marrin masa të menjëhershme për të kryer mirëmbajtjen periodike të digave ekzistuese,” rekomandoi gazeta vitin e kaluar. “Sepse në rast të një përmbytjeje të madhe, rezultati do të jetë katastrofik për banorët e luginës dhe qytetit.”

Ai zbuloi gjithashtu se zonës përreth i mungonte vegjetacioni adekuat që mund të parandalonte erozionin e tokës. Banorët e zonës duhet të ndërgjegjësohen për rreziqet e përmbytjeve, shtoi ai.

Ndërsa digat zakonisht janë të dizajnuara për t’i bërë ballë ngjarjeve relativisht ekstreme, shpesh nuk mjafton, tha Cloke. “Ne duhet të përgatitemi për ngjarje të papritura, dhe më pas ju vendosni ndryshimet klimatike në krye, dhe kjo i rrit këto ngjarje të papritura.”

Rreziku i motit ekstrem i nxitur nga klima që paraqet për infrastrukturën – jo vetëm digat, por gjithçka nga ndërtesat te furnizimet me ujë – është një rrezik global. “Ne nuk jemi gati për ngjarjet ekstreme që vijnë drejt nesh,” tha Cloke.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat