Lufta në Sudan/ 7500 njerëz kanë humbur jetën dhe 5 milionë janë shpërngulur

Afrika

Lufta në Sudan/ 7500 njerëz kanë humbur jetën dhe 5 milionë janë shpërngulur

Më: 17 shtator 2023 Në ora: 15:45
Foto ilustrim

Forcat paraushtarake sulmuan Shtabin e Përgjithshëm të forcave të armatosura në qendër të Khartoum-it sot për të dytën ditë radhazi, thanë dëshmitarët.

Përleshjet tani po zhvillohen rreth Shtabit të Përgjithshëm me lloje të ndryshme armësh, thanë dëshmitarët okularë për AFP nga Khartoum. Të tjerë folën për përleshje në qytetin El Obeid, 350 kilometra në jug.

Luftimet mes ushtrisë së udhëhequr nga gjenerali Abdel Fattah al-Burhan dhe Forcave të Mbështetjes së Shpejtë paraushtarake të ish-zëvendësshefit të tij, Mohamed Hamdan Daglo, janë intensifikuar që nga e shtuna, duke çuar në zjarre në ndërtesa të rëndësishme në qendër të kryeqytetit sudanez.

Në rrjetet sociale, përdoruesit postuan foto, të verifikuara nga AFP, duke treguar flakët duke djegur monumente, ndërtesa dhe rrokaqiej, përfshirë atë të Greater Nile Petroleum Oil Company.

Fotot tregojnë gjithashtu ndërtesa me dritare të thyera dhe mure të djegur ose të mbushura me vrima plumbash.

Që kur shpërtheu më 15 prill, lufta ka marrë afro 7,500 jetë, sipas një vlerësimi të moderuar nga organizata joqeveritare Projekti i të dhënave të vendndodhjes dhe ngjarjeve të konfliktit të armatosur.

Ajo ka zhvendosur më shumë se pesë milionë njerëz, 2.8 milionë prej të cilëve kanë ikur nga shtëpitë e tyre për t’i shpëtuar sulmeve të pandërprera ajrore, zjarrit të artilerisë dhe luftimeve në rrugë në rrethet e Khartoum.

Miliona njerëz që kanë mbetur në qytet u zgjuan mëngjesin e sotëm nga retë tymi që errësonin horizontin, ndërsa bombat dhe të shtënat e armëve shpërthyen në kryeqytet.

“Ne dëgjojmë shpërthime të mëdha,” i thanë njerëzit AFP sot në distriktin Mayo (në jug të Khartoum), ku ushtria sulmoi bazat e Forcave të Mbështetjes së Shpejtë me zjarr artilerie.

Më shumë se 50 njerëz u vranë javën e kaluar nga sulmet ajrore në një treg Mayo, sipas OKB-së, në një nga sulmet më vdekjeprurëse që nga fillimi i konfliktit.

Dhuna është përqendruar në Khartoum dhe në rajonin perëndimor të Darfurit, ku sulmet e synuara nga Forca e Mbështetjes së Shpejtë janë objekt i një hetimi të ri nga Gjykata Ndërkombëtare Penale.

Luftimet u zhvilluan edhe në El Obeid, kryeqyteti i shtetit të Kordofanit të Veriut, ku dëshmitarët okularë folën për shkëmbime zjarri mes ushtrisë dhe paraushtarakëve.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat