Ganë, 9 të vdekur nga sulmet terroriste pranë kufirit me Burkina Faso

Afrika

Ganë, 9 të vdekur nga sulmet terroriste pranë kufirit me Burkina Faso

Më: 21 shtator 2023 Në ora: 19:11
Foto ilustrim

Nëntë persona u vranë dhe shumë të tjerë u plagosën në një pritë nga persona të armatosur në veri të Ganës këtë mëngjes, njoftoi Zubeiru Abdulai, shefi i qarkut Pusiga.

Ky sulm ndodhi në afërsi të kufirit me Burkina Fason, ku veprojnë islamistët ekstremistë.

Incidente të tilla të dhunshme janë të rralla në Ganë, megjithëse vendet fqinje si Togo dhe Bregu i Fildishtë janë sulmuar shpesh nga ekstremistët.

Sulmuesit qëlluan drejt dy automjeteve që transportonin tregtarë që shkonin drejt tregut Shinkase. Shumica e viktimave ishin gra, sipas Abdulai. Të plagosurit janë dërguar në spitalin publik Bauko.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat