Afrika e Jugut vret 7.5 milionë pula në përpjekje të frenojë shpërthimin e gripit të shpendëve

Afrika

Afrika e Jugut vret 7.5 milionë pula në përpjekje të frenojë shpërthimin e gripit të shpendëve

Më: 3 tetor 2023 Në ora: 23:42
Foto ilustrim

Afrika e Jugut ka vrarë rreth 7.5 milionë pula për të përmbajtur shpërthimet e dy llojeve të veçanta të gripit të shpendëve që kërcënojnë të shkaktojnë mungesë të vezëve dhe shpendëve për konsumatorët.

Të paktën 205 mijë pula kanë ngordhur nga gripi i shpendëve në të paktën 60 shpërthime të veçanta në të gjithë vendin, me më shumë se gjysma e këtyre shpërthimeve në provincën Gauteng, e cila përfshin qytetin më të madh të vendit Johannesburg dhe kryeqytetin Pretoria.

Disa dyqane ushqimore në Johanesburg kanë kufizuar numrin e vezëve që klientët mund të tregtojnë gjatë kësaj jave.

Qeveria njoftoi se rreth 2.5 milionë pula të rritura u vranë për mish. Shoqata e Shpendëve të Afrikës së Jugut tha se u vranë edhe 5 milionë pula të tjera që bënin vezë.

Këto 7.5 milionë zogj përfaqësonin rreth 20-30 përqind të totalit të stokut të shpendëve në Afrikën e Jugut, tha drejtori i përgjithshëm i Shoqatës së Shpendëve të Afrikës së Jugut, Isaac Breitenbach.

Qeveria ka lëvizur për të përshpejtuar dhënien e licencave të reja të importit për kompanitë që të sjellin vezë nga vendet e tjera “për të siguruar furnizime të mjaftueshme për konsumatorët”, tha ministri i Bujqësisë, Thoko Didiza.

Ministria e saj po konsideron gjithashtu nisjen e një programi vaksinimi për të ndaluar shpërthimet e gripit të shpendëve dhe tha se numri i fermave të infektuara po rritet.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat