UNICEF: El Nino mund të zhvendosë mbi 650,000 fëmijë në Somali

Afrika

UNICEF: El Nino mund të zhvendosë mbi 650,000 fëmijë në Somali

Më: 6 tetor 2023 Në ora: 06:04
Femije

El Nino ka të ngjarë të zhvendosë 651,000 fëmijë 5-17 vjeç, nga të cilët 225,000 janë në shkollë në rrethet e prekura, sipas parashikimeve nga Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF).

UNICEF tha se ndikimi i përmbytjeve në sektorin e arsimit do të përfshijë zhvendosjen e fëmijëve dhe mësuesve, dëmtimin e infrastrukturës shkollore, uji, kanalizimet dhe objektet higjienike, ndërprerjet e mësimdhënies dhe të nxënit dhe bllokimin e rrjetit rrugor.

Me zhvendosjen dhe dëmtimet e parashikuara, ekziston një mundësi e madhe për mbyllje të zgjatura të shkollave, gjë që do të çojë në rritjen e braktisjes së shkollës.

Situata aktuale e El Nino, së bashku me një dipol pozitiv të pritshëm të Oqeanit Indian (IOD), ka të ngjarë të rezultojë në reshje mbi mesataren gjatë sezonit të dytë të ardhshëm të shirave, i cili bie në periudhën tetor-dhjetor. “Projeksioni ka më shumë se 90 për qind siguri, duke kërkuar zbutjen, gatishmërinë dhe veprimin e hershëm. El Nino dhe një IOD pozitiv ka të ngjarë të shkaktojnë përmbytje të lumenjve dhe të papritura, duke rezultuar në humbje jetësh, dëmtime pronësore, zhvendosje të popullsisë dhe shkatërrim të infrastrukturës dhe të korrave në terren”, thuhet në deklaratë.

UNICEF vuri në dukje gjithashtu se dëmtimi i infrastrukturës dhe objekteve të ujit dhe kanalizimeve brenda shkollave pritet të përkeqësojë përhapjen e sëmundjeve që vijnë nga uji, duke përfshirë kolerën, e cila ka qenë e përhapur në disa nga rrethet e prekura nga përmbytjet.

Përditësimi i fundit vjen pasi OKB-ja raportoi një rritje të konsiderueshme të niveleve të ujit të lumenjve në pjesë të shtetit Hirshabelle në Somalinë qendrore përpara El Nino-s së parashikuar. OKB-ja u bëri thirrje komuniteteve që banojnë në zonat e ulëta, veçanërisht përgjatë lumit Shabelle, të qëndrojnë vigjilentë dhe të zhvendosen në zona të sigurta në rast përmbytjeje. Organizata botërore ka paralajmëruar se deri në 1.2 milionë njerëz mund të preken dhe 1.5 milionë hektarë tokë janë në rrezik të lartë të përmbytjes.

Somalia po përjeton një nga krizat më të rënda të urisë në botë, pas thatësirës më të keqe në katër dekada, me OKB-në që paralajmëron se pasiguria ushqimore nuk ka përfunduar dhe po bëhet më e rëndë çdo ditë.

Sipas OKB-së, rreth 4.3 milionë njerëz në Somali do të përballen me urinë midis tetorit dhe dhjetorit dhe do të kërkojnë ndihmë urgjente për shkak të El Ninos, konfliktit dhe faktorëve të tjerë. UNICEF paralajmëroi se ndikimi i përmbytjeve vlerësohet të zgjasë për dekada në mungesë të ndërhyrjes së duhur.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat