​Kenia do të prezantojë politikën pa viza duke filluar nga janari

Afrika

​Kenia do të prezantojë politikën pa viza duke filluar nga janari

Më: 12 dhjetor 2023 Në ora: 21:32
Presidenti i Kenisë William Ruto

Presidenti i Kenisë William Ruto tha të martën se vendi i tij do të eliminojë kërkesat për viza për vizitorët ndërkombëtarë.

“Duke filluar nga janari 2024, Kenia do të jetë një vend pa viza. Nuk do të jetë më e nevojshme që asnjë person nga çdo cep i globit të mbajë barrën e aplikimit për vizë për të ardhur në Kenia," tha Ruto në një fjalim televiziv gjatë festimeve të Ditës së 60-të të Jamhurit në kopshtet Uhuru në Najrobi.

Ai tha se vendimi i ka rrënjët në angazhimin e vendit për të përqafuar globalizimin dhe për të nxitur rritjen socio-ekonomike duke hapur kufijtë e tij.

Një platformë digjitale është zhvilluar për të ekzekutuar politikën progresive, duke siguruar identifikimin paraprak për udhëtarët përmes një sistemi elektronik.

Ruto u tha krijuesve të përmbajtjes, se Facebook dhe Instagram së shpejti do t'i kompensojnë ata përmes platformave Meta, pas negociatave të suksesshme të udhëhequra nga qeveria. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat